INFORMACJA DLA RODZICÓW

Szanowni Państwo –Drodzy Rodzice

Minister Edukacji Narodowej zmienił przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19. Określił zasady prowadzenia nauczania na odległość i stworzył możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów.

Nowe przepisy będą obowiązywały od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020r.

W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego
z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość.

Za dobre rozwiązanie można uznać skoncentrowanie się na czytaniu, nauce, powtarzaniu materiału, zgłębianiu zagadnień już poznanych i zrealizowanych, jak również zapoznaniu
z nowymi treściami. Należy pamiętać, że czasowe ograniczenie funkcjonowania szkoły/przedszkola nie może oznaczać dni wolnych od nauki. Zachęcam do komunikowania się w sposób najbardziej bezpośredni poprzez:

• Kontakt e-mailowy z nauczycielem grupy
  • stronę internetową naszego przedszkola: www.przedszkole10.org
  • e-mail przedszkolenr10@op.pl

Aby właściwie zorganizować dziecku naukę w domu, należy:

1. Zapewnić dziecku ciszę i spokój, aby mógł w skupieniu wypełniać powierzone mu zadania (wyłączyć telewizor, radio itp.).
  2. Przygotować stałe miejsce do pracy, gdzie bez problemu dziecko będzie mogło rozłożyć przybory do nauki, książki, blok rysunkowy, kredki, nożyczki itp.
  3. Udzielić pomocy we właściwym zaplanowaniu i zorganizowaniu dnia, dziecko może nie być w stanie sam poradzić sobie z organizacją czasu.
  4. Robić 5 – 10 minutowe przerwy (przewietrzyć pokój, wykonać kilka ćwiczeń itp.).
  5. Pomagać dziecku, ale nie wyręczać go w wykonywaniu zadania – zawsze można również zwrócić się o pomoc do nauczyciela.

Jak zmotywować dziecko do systematycznej nauki?

1. Podkreślać znaczenie nauki w życiu każdego człowieka i systematyczność, która przynosi rezultaty w postaci braku zaległości. Nasze dzieci bardzo lubią pracę zadaniową.
  2. Doceniać pracę i samodzielność dziecka, dostrzegać jego osiągnięcia.
  3. Stosować pozytywne wzmocnienia i pochwały – konkretne, wskazujące na działanie np.: „Świetnie rozwiązałeś to zadanie z matematyki”, „Znalazłaś bardzo dobrą drogę do rozwiązania tego zadania”, „Fantastycznie narysowałaś to drzewo”, zamiast zdań typu: „Jak zawsze jesteś dobra/y z matematyki” czy też „Masz niezłe zdolności plastyczne”.
  4. Nie krytykować; w razie potrzeby służyć pomocą, ale nie wyręczać.
  5. Rozmawiać jak najwięcej z dziećmi, by pomóc im w zrozumieniu trudnej sytuacji i udzielić odpowiedzi na niepokojące pytania.
  6. Czytać jak najwięcej książek, komiksów, bajek, wierszy (których mogą dzieci uczyć się na pamięć i recytować do „czarodziejskiego mikrofonu” .
  7. Wprowadzać zasady korzystania z TV, komputera, konsoli. Ograniczenia czasu.

Bardzo proszę zadbać o bezpieczeństwo w sieci? Chociaż może dotyczyć to starszych dzieci.

1. Należy nauczyć dziecko weryfikować informacje tłumacząc, że nie każda znaleziona w Internecie informacja jest wiarygodna i warta zapamiętania.
  2. Uświadomić dzieciom, że utrzymywanie kontaktu lub umawianie się z osobą poznaną w wirtualnym świecie, wiąże się z dużym niebezpieczeństwem: nie musi ona być tym, za kogo się podaje.
  3. Zachęcać dziecko do rozmowy na temat jego doświadczeń w sieci.
  4. Poruszyć z dzieckiem kwestię ochrony własnej prywatności i uczulić młodych ludzi, aby nie podawali w sieci bez zastanowienia takich danych jak imię, nazwisko, adres czy numer telefonu, czy też podawania danych rodziców np. jak się nazywają gdzie pracują itp.
  5. Czuwać nad tym, aby dziecko:

• korzystało z oprogramowania antywirusowego,
  • otwierało wiadomości tylko od znajomych,
  • unikało klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail,
  • chroniło swoje konta na serwisach społecznościowych.
  • stosowało trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją cyfr i liczb.

Pozdrawiam serdecznie

Elżbieta Nowacka

KOCHANE DZIECI, SZANOWNI RODZICE.

Rozpoczynamy całkiem nową dla wszystkich formę realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Nauczyciele z poszczególnych grup będą przesyłali Państwu na adresy e-mail  propozycje  różnych aktywności do realizacji z dziećmi w domu. Prosimy również pamiętać, że warto z dziećmi systematycznie ćwiczyć samodzielność i  codzienne nawyki higieniczne. Będziemy się również starali umieszczać różne propozycje spędzania czasu z dziećmi na stronie internetowej przedszkola w zakładce „Kącik dla rodziców”.

Pozdrawiamy nasze przedszkolaki,  życzymy dużo zdrowia i szybkiego powrotu do przedszkola.

Kadra pedagogiczna i wszyscy pracownicy naszego przedszkola.